همه چیز در مورد داکت اسپلیت – راهنمایی جامع برای خرید داکت اسپلیت

داکت اسپلیت

همه چیز در مورد داکت اسپلیت – راهنمایی جامع برای خرید داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها چگونه کار میکنند؟

داکت اسپلیت به سیستم های سرمایشی و گرمایشیی گفته میشوند که از دو قسمت کندونسار یا یونیت خارجی و هواساز یا یونیت داخلی تشکیل میشوند و در صورتی که میخواهید با داکت اسپلیت ها آشنایی بهتر برای یک خرید مطمعن داشته باشید با برند شاپ حبیبی همراه باشید.

داکت اسپلیت
داکت اسپلیت

مزایای داکت اسپلیت…

اگر بخواهیم از مزایای مهم داکت اسپلیت بگوییم ، داکت اسپلیت از نظر قیمت و کارایی مناسبی که دارد نسبت به سایر سیستم‌های تهویه هوا مناسب تر است و با فیلتر هایی که دارد هوارا تصفیه میکند و هوای تازه را به محیط منتقل میکند.

از کانال های کوچکتری نسبت به کانالهای

کولر آبی برای داکت اسپلیت استفاده می‌شود و کیفیت هوای آن‌ها از کولرهای آبی بهتر است و به تنهایی میتواند گرما و سرمای یک محیط را تامین کند و همچنین این توانایی را دارد که تهویه مطبوع چند ساختمان را به صورت همزمان انجام دهد و راندمان گرمایشی و سرمایشی در مقایسه با دیگر سیستم ها مطبوع تر است.

و اما در رابطه با داکت اسپلیت‌ های معمولی و اینورتر باید بگویم که در زمان خریداری اسپلیت اینورتر از نوع معمولی گران تر اند ولی اینورتر از نظر نوع مصرف انرژی و همچنین سرعت خنک و یا گرم کردن از نوع معمولی سریع تر عمل می‌کنند و به صورت کلی از نوع معمولی عملکرد بهتری دارند.

داکت اسپلیت اینورتر توشیبا
داکت اسپلیت اینورتر توشیبا

معایب داکت اسپلیت…

 از معایب بزرگ داکت اسپلیت ها میتوان گفت هنگامی که در یک خانه یا آپارتمان روشن می‌شود، تمام فضای اتاق‌ها هم دما می‌شوند و ترموستات موجود در دستگاه در بزرگترین فضا قرار دارد (مثلا در یک خانه با دو اتاق و یک سالن ترموستات در سالن قرار میگیرد) اما با این حال این موضوع برای همه خوشایند نیست. از طرفی اگر داکت اسپلیت با چیلر و یا مینی‌چیلر مقایسه شود، مصرف برق تا حدی بالاتر است، اما در برابر اسپلیت دیواری برق کمتری مصرف می‌کند. در پایان باید به ایجاد صدای آزار دهنده داکت اسپلیت اشاره کرد که البته این مشکل قابل حل است.

انواع برند های داکت اسپلیت که در برندشاپ حبیبی موجود میباشد

شرکت های تولید‌کننده سیستم‌های سرمایش و گرمایش بزرگ دنیا، در زمینه تولید داکت اسپلیت نیز وارد شده و با هم در رقابت هستند. نمی‌توان گفت که کدام یک بهترین است زیرا رقابت سختی بین آنهاست و هر شرکت به دنبال نوآوری‌های جدیدتر در محصولات خود هستند.

و اما داکت اسپلیت هایی که شما میتوانید در برند شاپ حبیبی مشاهده و خریداری کنید داکت اسپلیت های لاویتا ، توشیبا ، داکت اسپلیت تک الکتریک و داکت اسپلیت مدیا میباشند.

نحوه نصب داکت اسپلیت ها…

نصب داکت اسپلیت نیز همانند هر دستگاهی نیاز به دانش فنی دارد و نمی‌توان بدون تخصص آن را نصب کرد. اما بطور کلی ابتدا باید فرایند کانال‌کشی انجام شود. معمولاً برای تولید هوای گرم، یک بخشی به نام کویل، در جلو و یا پشت دستگاه قرار می‌گیرد که آب گرم درون لوله‌های مسی جریان می‌یابد و فن موجود در دستگاه، هوا را در اتاق به چرخش وا می‌دارد. البته این موضوع در رابطه با هوای سرد نیز صادق است و به همین شکل مراحل آن پیاده‌سازی می‌شود. بطور کلی، توصیه می‌شود از یک متخصص برای نصب داکت اسپلیت استفاده کنید.

برای نصب داکت اسپلیت ابتدا باید یک مکان مناسب برای قرار دادن کندانسور (موتور دستگاه) در نظر بگیرید چرا که با قرار گرفتن آن در مقابل آفتاب و یا روی زمین قرار گرفتن آن باعث اختلال در عملکرد آن خواهد شد.

سپس بهتر است که مرحله نصب هواساز اسپلیت را توضیح دهیم که باید یک تکه از سقف کاذب که درون راه رو و یا یک مکان که نیاز به آرامش زیاد ندارد را در نظر بگیریم و آن را به صورت حرفه ای درون سقف جا گیر کنیم (توسط ساپورت که به سقف متصل میباشد).

کانال کشی داکت اسپلیت
کانال کشی داکت اسپلیت

پس از آن باید کانال کشی به تمام اتاق‌ها و تمام مناطقی که نیاز است انجام شود. در مرحله بعدی از نحوه نصب باید کندانسور و هوا ساز به وسیله لوله‌های مسی و پلاستیکی به یکدیگر وصل شوند.

و در مرحله بعدی باید به درستی برق آن را وصل کنید و آن را امتحان کنید در صورتی که مشاهده کردید به درستی کار می‌کند و صدای عجیب نشنیدید نصب به درستی انجام شده است.

نصب داکت اسپلیت
نصب داکت اسپلیت
تعمیر و سروسی داکت اسپلیت ها…

تعمیر داکت اسپلیت ها در صورتی باید انجام شود که با مشکل جدی از جمله خنک نکردن، گرم نکردن، ایجاد صدای زیاد مشکل برق و … رو به رو شود.
درباره سرویس اسپلیت باید گفت که سرویس این دستگاه ها هر شش ماه یک بار باید انجام شود چرا که مانند کولر گازی ها و سایر وسایل برقی دچار اختلال خواهند شد و آن زمان باید با هزینه بیشتری تعمیر آن انجام شود.
سرویس داکت اسپلیت شامل تعویض فیلترها، روغن کار قطعات متحرک مانند موتور و پروانه و …، پاک کردن گردو غبار از روی کویل‌های آن و … می‌باشد و از پرداخت هزینه های سرویس ترسی نداشته باشید زیرا پس از بروز مشکل میبایستی چند برابر هزینه پرداخت کنید.

برای دریافت راهنمایی های موثر تر با برندشاپ حبیبی تماس حاصل فرمایید.

درباره نویسنده

سعید غفاریان