آموزش نصب و راه اندازی یخچال

آموزش نصب و راه اندازی یخچال

شاید یکی از کارآمدترین لوازمی که اختراع شده یخچال است. تا قبل از آن بشر از هر راهی برای نگهدای سالم مواد غذایی استفاده می‌کرد. شاید راه‌هایی که استفاده می‌شد پاسخ‌گوی تمام نیازها نبود، ولی حداقل برای مدت کوتاهی می‌شد مواد را تازه نگه‌داری کرد.در ادامه مطلب با میدیا همراه باشید .

انواع یخچال:

اگر به فروشگاه‌های عرضه لوازم خانگی سربزنید با تنوع بالایی از یخچال روبرو می‌شوید که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. از یخچا‌ل‌های کوچک گرفته تا فریزر و انواع ساید‌ با ۲ تا ۴ در.

یخچالی که انتخاب می‌شود باید مناسب برای فضای آشپزخانه و تعداد نفرات باشد. برای مثال برای یک خانواده کوچک ۲ تا ۴ نفره نباید از یخچالی با ابعاد بسیار بزرگ استفاده کرد. زیرا هم هزینه‌ی بالایی دربر دارد و هم مصرف انرژی آن بسیار زیاد خواهد بود. پس باید هوشمندانه خرید کنید.

نصب یخچال:

حال که یخچال را خریداری و آن را به خانه و یا محل موردنیاز منتقل کردید، باید بستر مناسب برای نصب آن را فراهم کنید.

۱- اولین موردی که باید به آن توجه کنید این است که بعد از جابه‌جایی باید یچخال را به مدت ۳ ساعت به پریز برق وصل نکنید. اگر در حین حمل یخچال، بیش از حد (زاویه استاندارد برای حمل یخچال ۳۰ درجه است) آن را خم کردید، باید ۱۲ ساعت آن را به برق وصل نکنید.

۲- سطحی که یخچال در روی آن قرار می‌گیرد باید کاملا صاف باشد تا عملکرد آن را دچار مشکل نکرده و صداهای ناهنجار از یخچال شنیده نشود. پس از تراز بودن آن مطمئن شوید.

۳- یخچال را در معرض نور مستقیم آفتاب و کنار اجاق گاز قرار ندهید.

۴- فاصله یخچال بابد با دیوار و سایر لوازمی که در کنار آن قرار می‌گیرد حفظ شود. باید یخچال را جایی قرار دهید تا در صورتی که بخواهید سیم آن را از برق جدا کنید و یا یخچال را تمیز کنید، دچار مشکل نشوید.

۵- حتما از یک محافظ برق برای یخچال جدید استفاده کنید. این محافظ در صورت وجود نوسانات برق، جریان ورودی را قطع کرده و در صورت مساعد بودن شرایط، دوباره جریان برق را وصل می‌کند. با این وجود نگران بروز مشکل برای یخچال نخواهید بود.

برای انجام تمامی مراحل نصب یخچال باید از یک کارشناس ماهر کمک بگیرید. تحت هیچ شرایطی برای اولین بار خودتان اقدام به راه‌اندازی آن نکنید. با این کار شرکت تولید کننده هیچ مسئولیتی در قبال بروز مشکل نخواهد داشت.

نگهداری از یخچال:

حال که تمام مراحل نصب با موفقیت انجام شد، برای کار با یخچال بهتر است دفترچه‌ی راهنمای آن را مطالعه کنید. با مطالعه این دفترچه شما بهتر می‌توانید از یخچال استفاده کنید.

۱- اولین نکته اینکه برای مدت طولانی نباید در یخچال را باز نگه دارید، این کار موجب آسیب به سیستم داخلی آن می‌شود.

۲- بعد از بستن در یخچال، اقدام به باز کردن آن نکنید. زیرا نوار لاستیکی آسیب خواهد دید.

۳- هرگز بیش از ظرفیت یخچال؛ مواد غذایی داخل آن نچینید.

۴- برای نگهداری مواد غذایی در یخچال از ظروف دردار استفاده کنید. هیچ ماده غذایی را بدون درپوش داخل یخچال قرار ندهید تا بوی نامطبوع داخل آن نپیچد.

۵- میوه و سبزی شسته نشده را داخل یخچال قرار ندهید، یا اینکه حتما داخل کیسه‌های دربسته نگهداری شود.

۶- برای تمیز کردن و شستن یخچال از مواد شوینده استفاده نکنید، استفاده از جوش شیرین بهترین گزینه است.

۷- هرچند بار اقدام به تمیز کردن لاستیک یخچال کنید، این کار چسبندگی لاستیک را افزایش خواهد داد.

۸- اگر یخچال شما برفک داشت، با ابزار تیز و برنده اقدام به کندن برفک‌ها نکنید. یخچال را خاموش کرده، دوشاخه را از برق بکشید و زمان دهید تا کم کم برفک‌ها شل شده و آب شوند.

۹- برای اینکه یخچال بوی نامطبوع نگیرد، هر زمانی که خواستید آن را تمیز کنید، قطعات داخلی را خارج کرده و بشویید. با این‌کار از عدم وجود آلودگی و میکروب اطمینان حاصل می‌کنید.

۱۰- سالی یکبار، هر بار که اقدام به تمیز کردن کلی آشپرخانه کردید، لوله‌ها، شبکه‌ها و سیم‌های پشت یخچال را گردگیری کنید. این کار از فرسودگی دستگاه جلوگیری می‌کند.

۱۱- در حین جابه‌جایی یخچال، مراقب سیم آن باشید تا زیر پا نمانده و قطع نشود.

۱۲- مواد غذای را با نظم داخل یخچال بچینید. در صورت امکان روی مواد غذایی را یادداشت بجسبانید تا برای پیدا کردن غذای موردنظر مجبور به باز نگه داشتن طولانی یخچال نباشید.

اقدامات لازم در صورت بروز مشکل برای یخچال:

هرزمانی که از یخچال شما صداهای ناهنجار به گوش رسید و احساس کردید که عملکرد آن عادی نیست، یخچال را خاموش کرده، دوشاخه را از برق خارج کنید. محتویات داخل یخچال را بیرون آورده و داخل یخچال دیگری قرار دهید. اگر در خانه یخچال دیگری ندارید، تمام مواد غذایی را داخل یک ظرف بزرگ قرار داده و یک پتوی ضخیم روی آن بکشید تا سرمای مواد به سرعت خارج نشود.

به لیست نمایندگی‌های موجود در دفترچه همراه یخچال نگاه بیندازید. با نزدیک‌ترین نمایندگی تماس گرفته و مشکل را شرح دهید. تحت هیچ شرایطی خودتان اقدام به تعمیر و دست‌کاری یخچال نکنید. تعمیرکار مربوطه به محل شما اعزام شده و مشکل را برطرف خواهد کرد.

 

درباره نویسنده

سعید غفاریان