راهنمای جامع برای خرید هود آشپزخانه

راهنمای جامع برای خرید هود آشپزخانه

هواکش آشپزخانه که به آن هود (Hood) نیز میگویند

هود به معنای روپوش یا کلاه میباشد.بخاطر اینکه بالای سر گاز قرار میگیرد از این کلمه استفاده شده و برای از بین بردن و خارج کردن بوی پخت و پز در آشپزخانه از آن استفاده میشود.

هود آشپزخانه یک فن هواکش میباشد که در بالای گاز درون آشپزخانه قرار میگیرد و وظیفه آن از بین بردن بوهای ناشی از پخت پز و مطبوع کردن هوای آشپزخانه میباشد.هود یکس از مهم ترین اجزاع درون آشپزخانه میباشد و حضور آن ضروریست .

kitchen
kitchen

انواع هود…

هود ها از لحاظ ظاهری به چند دسته تقسیم میشوند که عبارتند از: هود آشپزخانه مورب،هود زیر کابینتی، هود آشپزخانه شومینه ای، هود آشپزخانه ،مخفی و هود آشپزخانه جزیره ای که از نظر طراحی به این اشکال تقسیم بندی میشوند.

در حال حاضر دو نوع هود خانگی در بازار موجود است. هودهای تصفیه‌کننده هوا و هودهای دارای خروجی هوا، هودهای تصفیه کننده، گرد و غبار و بو را مکش میکنند و ذرات معلق در هوا را تا حد ممکن از هوا می‌زدایند و دوباره هوای تصفیه شده را به داخل آشپزخانه پس می‌دهند.

هودهایی که خروجی هوا دارند، به یک کانال متصل شده‌اند که گرد و غبار، چربی و بوهای نامطبوع از طریق آن را به بیرون فرستاده می‌شود. این هودها به شکل‌های معمولی، شومینه‌ای و جزیره‌ای موجود میباشند.

هودهای صنعتی که جهت آشپزخانه‌های صنعتی یا محیط‌های آزمایشگاهی کاربرد دارند از یک آفتابگیر هود به همراه یک کانال انتقال هوا و یک موتور با دور بالا (سانتریفوژ) بهره‌مند هستند که بر مبنای میزان هوای مورد نیاز جهت خروج از محیط طراحی و ساخته می‌شوند.

در نوع حرفه ای تر این نوع هود، امکان همزمان دمش هوای تازه در کنار مکش هوای گرم و مرطوب نیز وجود دارد که الزاماً نیازمند کانال کشی بیشتری نیز می‌باشند. دمش هوای تازه همچون پرده هوایی از انتشار و خروج دود و رطوبت حاصل از پخت از محوطه زیر آفتابگیر هود جلوگیری می‌نماید.

پنج فایده استفاده از هود . . .

۱-ظاهر آشپزخانه شما را زیبا میکند

یک آشپزخانه شیک و به روز می تواند به راحتی افتخار هر خانه ای باشد. هود می تواند یک قطعه نمایشی در مقیاس بزرگ باشد یا می تواند کاملاً نامرئی باشد و به طور یکپارچه با محیط اطراف آن ترکیب شود. گزینه های سفارشی سازی بی پایان برای ایجاد هود مناسب ،برای هر سبک وجود دارد. معاصر ، مدرن ، سنتی ، روستایی و دنیای قدیم تنها تعدادی از سبک هایی هستند که میتوان از آنها استفاده کرد.

۲-کیفیت هوا را بهبود می بخشد

آشپزخانه ها اغلب می توانند یکی از شلوغ ترین اتاقهای خانه باشند. پخت و پز و تهیه غذا می تواند بسیاری از ذرات ناخواسته و معلق در هوا را تولید کند که باعث کاهش کیفیت هوا در مناطق اطراف می شود. از طریق سیستم های تصفیه با کیفیت بالا ، هودهای دوربرد می توانند با کاهش دود ، بخار ، بخار ، بو و سایر محصولات جانبی ناخواسته آشپزی که اغلب هوای آشپزخانه را آلوده می کنند ، به بهبود کیفیت هوا کمک کنند.

۳ – گرمای اضافی را حذف می کند

بر هیچ آشپزی پوشیده نیست که آشپزخانه داغ می شود. پختن یک وعده غذایی می تواند گرمای زیادی ایجاد کند و لذت پختن غذا را کم کند. تهویه ای که می تواند توسط یک هود با کیفیت ارائه شود می تواند به سرعت به رفع این مشکل کمک کند. دمنده های هود دامنه هوای گرم را از محیط اطراف بیرون می کشند و به بیرون از خانه هدایت می کنند و محیط آشپزخانه را دلپذیرتر و خنک تر می کنند.

۵-نظافت آشپزخانه را افزایش می دهد

آشپزها می دانند که هر سطحی در آشپزخانه می تواند با یک پرده نازک پوشانده شود ، به ویژه هنگامی که چربی در آن دخیل است. گرم شدن چربی ، هوای اطراف را سنگین می کند و سپس روی سطوح مجاور مانند صفحات میز ، کابینت و لوازم خانگی می نشیند. یک هود می تواند با کشیدن ذرات چربی پاشیده شده و بخارپز شده ،به یک منطقه متمرکز و از طریق سیستم تهویه هود ، ته نشینی بقایای ناخواسته را به حداقل برساند. این باعث می شود که کار تمیز کردن سریعتر و آسانتر انجام شود.

نگهداری هود . . .

کارشناسان توصیه می کنند که فیلترها را پس از هر ۳۰ ساعت استفاده – معمولاً هر یک یا دو ماه – تمیز کنید تا کاپوت بدون مشکل کار کند.

برند هایی که در بازار ایران میتوانید خریداری کنید:

کن،بیمکث،آلتون،سارگاتی،استیل البرز،اخوان

چه هودی را خریداری کنیم؟

پیشنهاد میشود از برند های معتر و خوب خریداری کنید زیرا از نظر کیفیت فو و قطعات و ایجاد صدا عملکرد بهتری از برند های متفرقه دارند.

 

درباره نویسنده

سعید غفاریان