همه چیز در مورد کولر گازی،اطلاعات جامع در مورد کولر گازی

اسپلیت

همه چیز در مورد کولر گازی،اطلاعات جامع در مورد کولر گازی

کولر گازی (اسپلیت) چیست؟

یکی از بهترین اختراعات بشریت همین کولر گازی میباشد.کولر گازی نوعی تهویه هوا میباشد که در مدل ها و اشکال مختلفی تولید میشود و منظور از کولر گازی این نیست که به آن گاز شهری و یا کپسول گاز وصل شود ، منظور نوعی گاز میباشد که بار ها میتواند تبدیل به مایع و سپس تبدیل به گاز شود.شایع ترین نوع این کولر ها ، کولر های گازی پنجره ای و کولر های گازی دو تکه میباشند.

مدل پنجره ای یک تکه میباشد،یعنی کمپرسور ، کندانسور ، فن خروجی ، فن خنک ساز و… همه در یک پکیج میباشد . شکل زیر را مشاهده کنید:

کولر گازی پنجره ای
کولر گازی پنجره ای

مدل دو تکه دارای یک کندانسور (یونیت خارجی) که در محیط بیرونی ساختمان قرار میگیرد و یک پنل (یونیت داخلی) که داخل ساختمان قرار میگیرد . شکل زیر را مشاهده فرمایید :

کولر گازی دو تکه
کولر گازی دو تکه

کولر های گازی یک مدل دیگر نیز دارند که به آنها کولر های گازی ایستاده میگویند که اغلب برای محیط های بزرگ و یک دست مانند بانک ها ، سالن های ورزشی ، مساجد ، سوله ها و… استفاده میشود . تصویر زیر را مشاهده کنید :

کولر های گازی ایستاده
کولر های گازی ایستاده

BTU در کولر های گازی به چه معنا میباشد؟!

BTU مخفف British Thermal Unit به معنای واحد حرارتی بریتانیا ، واحد کار فیزیکی و معادل ۱۰۵۵ ژول میباشد.از BTU برای محاسبات هوادهی سرمایشی و گرمایشی استفاده میشود.

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ ساختمان

یه فرمولی وجود داره که شما باید متراژ محل مورد نظرونو ضرب در ۴۰۰ کنید مثلا یک اگر خونتون ۶۰ متره شما نیاز به کولر گازی ۲۴۰۰۰ BTU دارید.

منظور از اینورتر در کولرهای گازی چیست؟

نسل جدید کولرهای گازی یا اسپلیت ها ،کولرهای  اینورتر می باشد ، که ممکن است مردم به کولرهای گازی اینورتر  کولرهای گازی کم مصرف نیز بگویند.
اما دلیل اینکه کولرهای اسپلیت اینورتر را به نام کولر گازی کم مصرف می شناسند چیست؟
در نسل قدیم کولرهای گازی یا اسپلیت ها با کمپرسور دور ثابت ، عملکرد سیستم تنظیم دمای کولر بدین صورت بود که کاربر دمای مورد نظر خود را روی اسپلیت تنظیم نموده و اسپلیت یا کولر گازی نیز با تشخیص دمای محیط از طریق ترموستات داخلی به محض اینکه دمای محیط با دمای تنظیم شده روی دستگاه را یکی تشخیص می داد موتور یا کمپرسور کولر  را خاموش می کرد.
به طور مثال کاربر کولر گازی یا اسپلیت خود را روی دمای ۲۴ درجه سانتی گراد تنظیم می نماید ، کولر گازی یا اسپلیت دمای محیط را به ۲۴ درجه سانتی گراد می رساند و ترموستات داخلی آن به محض تشخیص دمای ۲۴ درجه محیطی دستور خاموش شدن موتور کولر گازی یا اسپلیت را داده و در نهایت موتور دستگاه خاموش می شود.
اما در این زمان ترموستات بیکار نیست و هر لحظه در حال تشخیص دمای محیط است و همچنان در صورت حس کردن دمایی غیر از دمای تنظیم شده توسط کاربر ، دستور لازم را جهت روشن شدن مجدد موتور یا کمپرسور کولر میدهد.

بهترین مارک و قیمت کولر گازی:

بهترین کولر گازی های موجود در بازار ایران به ترتیب توشیبا ، میتسوبیشی ، اجنرال ، میدیا ، گری ، آکس ، تی سی ال ، کنوود  و… که میتوانید در برندشاپ حبیبی با بهترین قیمت و کیفیت و خدمات خریداری کنید.

نکات مهم در مورد کولر های گازی :

برای بالا رفتن کارایی و خنک کنندگی کولر گازیتان میبایست موارد زیر را رعایت کنید:

قرار دادن واحد بیرونی کولر در زیر سایه بان

نصب سایه بان در بالای واحد بیرونی کولر گازی باعث می شود کندانسور دستگاه بازدهی بیشتر و مصرف برق کمتری داشته باشد.

تمیز کردن فیلترهای کولرگازی

شستن و تمیز کردن ماهانه فیلترهادر کولر گازی نقش مهمی در بازدهی و هوای مطبوع خروجی دارد.

خاموش کردن کولر در ساعات اولیه شب

از کولر گازی در ابتدای شب و زمانی که افتاب در حال غروب استاستفاده نکنید.در این زمان که اوج مصرف برق نامیده می شود.فشار بر روی کمپرسور زیاد است.

عوارض سرمای بیش از حد

از کاهش بیشتر دما خودداری کنید . سرد شدن بیش از حد محیط ضمن خشک شدن عضلات و سردرد مصرف کولر گازی را بالا می برد.

نصب کولر در جهت وزش باد:

در صورت امکان کولر گازی رادر جهت وزش باد نصب کنیدزیرا این کار باعث انتقال حرارت بهتر در کندانسور شده و در نتیجه افزایش بازده و کاهش مصرف برق حاصل خواهد شد.

استفاده از لامپ کم مصرف:

برق مصرفی کولر های گازی همزمان با استفاده از لامپ های کم مصرف به دلیل تشعشع حرارتی کمتر این لامپ ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 

 

درباره نویسنده

سعید غفاریان